Jaké druhy kolagenu známe?


Co je to tedy kolagen typu I? Jedná se o nativní protein, který se v lidském těle nachází v kůži, vazech, šlachách a taky v kostech. Pokud užíváte kolagen I typu v podobě potravinových doplňků, je pravděpodobné, že kolagen pochází od krávy. Takový kolagen se pak do vašeho těla velmi snadno vstřebává. Kolagen I. typu je zodpovědný za strukturu výše uvedených tkání. V pokožce je jeho úloha taková, že ji udržuje pružnou, elastickou a mladistvě vypadající. Kolagen I. je tedy prospěšný především pro naši pokožku, ale i pro svalstvo, kosti a podobně. Nicméně studie ukázali, že lidé, kteří začali pravidelně užívat potravinové doplňky obsahující hydrolyzovaný kolagen, měli po dvou měsících užívání hladší pleť a lépe hydratovanou.

pleť

A co takový kolagen 2. typu? Ten se v našem těle vyskytuje v o něco menším množství, než kolagen 1. typu, ovšem jeho úloha není v našem těle o nic méně důležitá. Najdeme ho v chrupavkách, nosu, hrtanu, průduškách nebo žebrech. Tento kolagen je velmi prospěšný pro zdravé klouby, jelikož se nachází v chrupavkách, které jsou umístěny na konci kostí a tím jim zajišťují pohyblivost. Kolagen 2. typu vám může pomoci, pokud máte problém s bolestivými klouby nebo pocitem ztuhlosti.

klouby

Jako další si přiblížíme kolagen 3. typu. Ten se nachází na stejných místech jako kolagen 1. typu a vlastně s ním tak trochu spolupracuje. Jeho obsah v kůži klesá rychleji, než obsah kolagenu 1. typu a jeho úbytek tak může podporovat viditelné známky stárnutí pleti, jako jsou vrásky, pigmentové skvrny a povadlá kůže. Jaký kolagen bychom tedy měli užívat? Který typ bude pro nás tím nejlepším? Záleží na tom, co chcete zlepšit. Pokud chcete užíváním kolagenu vylepšit především svůj vzhled, udržet si mladistvou a hydratovanou pokožku bez vrásek, sáhněte po kolagenu 1. a 3. typu. Pokud chcete zlepšit stav svých kloubů, doporučujeme kolagen 2. typu.